School board releases personnel actions from June 12 meeting


The following personnel recommendations were taken by the Carroll County School Board at its June 12 meeting:

I. Administrative Personnel

A. Resignation

1. Marcus G. Quesenberry – Principal at Carroll County Middle School

(effective June 30, 2018)

B. Employment

1. Lindsey B. Edmonds – Assistant Principal at Carroll County Middle

School (effective July 1, 2018)

2. Jeffrey J. Holderfield, II – Assistant Principal at Hillsville Elementary

School (effective July 1, 2018)

II. Licensed Personnel

A. Change of Contract

1. Ewell R. Vernon – Athletic Trainer/Teacher at Carroll County High School

(from 10-month contract to 11-month contract, effective July 1, 2018)

B. Change of Assignment

1. Venda C. Keith – From Elementary Teacher at Gladeville Elementary

School to Title I Teacher/Reading Coach at Hillsville Elementary School

(effective July 1, 2018)

2. Sara C. Stilwell – From Special Education Teacher at Hillsville Elementary

School to Elementary Teacher at Hillsville Elementary School (effective

July 1, 2018)

C. Resignation

1. Leona K. Brown – Pre-K Teacher at Hillsville Elementary School (effective

June 30, 2018)

2. Ellen H. Sloss – CTE/STEM Teacher at Carroll County High School and

Carroll County Middle School (effective June 30, 2018)

3. Matthew J. Tompkins – Health/Physical Education Teacher at Carroll

County Middle School (effective June 30, 2018)

D. Employment

1. Averi M. Banks – English Teacher at Carroll County Middle School

(effective July 1, 2018)

2. Gregory S. Bolen – Criminal Justice Teacher at Carroll County High School

(effective July 1, 2018)

3. Paul A. Hash – Social Studies Teacher at Carroll County Middle School

(effective July 1, 2018)

4. Ashley R. Stafford – Special Education Teacher at Hillsville Elementary

School (effective July 1, 2018, for the 2018-2019 school year only)

5. Jessi C. Thomas – Horticulture Teacher at Carroll County High School

(effective July 1, 2018)

6. James D. Whitlock – Math Teacher at Carroll County Education Center

(effective July 1, 2018)

7. Chelsea R. Wood – Theater Arts Teacher at Carroll County High School

(effective July 1, 2018)

III. Classified Personnel

A. Resignation

1. Jennifer A. Miller – Part-time Custodian at Carroll County High School

(effective June 30, 2018)

B. Employment

1. Jomkaen Mize – Part-time ESL/Thai Interpreter at Carroll County High

School and Carroll County Middle School (effective for the 2018-2019

school year only)

IV. 2018 Summer Session

A. Employment

1. Alana B. Swiger – Teacher at St. Paul School

2. Jeffrey J. Holderfield, II – Teacher at Carroll County High School

V. Supplements for 2017-2018

A. Employment

1. Jessi C. Thomas – School Farm

VI. Supplements for 2018-2019

A. Resignation

1. Justin B. Moore – District Intercession Coordinator

B. Employment – Athletic – Fall Season and Head Varsity Coaches

1. W. Jack Turner, Jr. – Head Varsity Football Coach

2. Ricky D. Nester – Assistant Varsity Football Coach

3. Russell W. Smoot, Jr. – Assistant Varsity Football Coach

4. Adam G. Nester – Assistant Varsity Football Coach

5. Casey L. Burcham – Assistant Varsity Football Coach

6. Matthew T. Kirby – Assistant Varsity Football Coach

7. Benjamin R. Tickle – Assistant Varsity Football Coach

8. D. Tyler Brumfield – Assistant Varsity Football Coach (8th Grade)

9. Jeffery J. Tobler – Assistant Varsity Football Coach (8th Grade)

10. Seth A. Greer – Assistant Varsity Football Coach (Volunteer)

11. Joseph Holderfield – Assistant Varsity Football Coach (Volunteer)

12. Cindy A. Edwards – Head Varsity Volleyball Coach

13. Maleah D. Neely – Assistant Varsity Volleyball Coach

14. Kendall R. Wilson – Head Varsity Cheerleading Coach

15. Jenna B. Ring – Head JV Cheerleading Coach

16. D. Patrick Sharp – Head Varsity Cross Country Coach

17. W. Hagen Giles, Jr. – Head Varsity Golf Coach

18. Bo Goins – Assistant Varsity Golf Coach (Volunteer)

19. Thomas M. Jackson, III – Head Varsity Boys Basketball Coach

20. Marc J. Motley – Head Varsity Girls Basketball Coach

21. Kevin R. Dehaven – Head Varsity Boys Baseball Coach

22. Ricky D. Nester – Head Varsity Girls Softball Coach

23. W. Jack Turner, Jr. – Extra Block

24. Ewell R. Vernon – Extra Block

C. Employment – Curriculum Leadership Chairpersons

1. Donna L. Ogle – English

2. Lora Q. Davidson – Math

3. Shawn R. Montgomery – Social Studies

4. Frederick L. Mitchell – Science

5. Stacey D. Alderman – CTE

6. Dina C. Reece – Fine/Practical Arts

D. Employment – Extracurricular

1. Michael P. Farina – Band Director

2. Naomi M. Orr – Band Director – Field Competition

3. Devanie J. Mullins – Band Director – Color Guard

4. Chandra D. Harmon – Music – Choral

5. Chelsea R. Wood – Theater Production

6. Kimberly B. Robinson – Forensic Coach

7. Rachelle N. Rasco – MACC – All Around

8. Shannon H. Dalton – MACC – English

9. Rachelle N. Rasco – MACC – Science

10. Stephanie J. Wright – MACC – Social Studies

11. Shannon H. Dalton – MACC – Head Coach

12. Stephanie J. Wright – Scholastic Bowl

E. Employment – Dual Credit

1. Donna L. Ogle – English 111/112

2. Donna L. Ogle – Survey of English Literature I & II

3. Kay L. Schwink – Biology 101/102

4. Brandi L. Cochran-Mitchell – U.S. History 121/122

5. Frederick L. Mitchell – Chemistry 111/112

6. Christy W. Williams – Drafting

7. Yvonne L. Goad – Math Analysis, Pre-Calculus, Calculus

8. Brittany M. Mundy – Probability & Statistics

9. Tilda T. Mullins – Early Childhood Education

10. Justin M. Quesenberry – Building Trades

11. W. Vance Leggett, Jr. – Building Trades

12. G. Wayne McKnight – Auto Mechanics II

13. Darlene O. Horton – Computer Information Systems 232

14. Susan P. Rose – Culinary Arts 1A-106/11A-107

15. Susan P. Rose – Culinary Arts 1B-158/11B-128

16. Dina C. Reece – Teacher Cadet

17. R. Alex Leonard – Web Page Design I – ITD 110

18. R. Alex Leonard – Web Scrip Language ITP 225

19. Debbie K. Johnson – Concepts of Personal & Comm.

20. Randall C. Webb – Biotechnology App in Ag. II

21. Randall C. Webb – Veterinary Science

22. Tilda T. Mullins – Extra Block

23. Debbie K. Johnson – Extra Block

F. Employment – Other

1. Anthony J. Crotts – Head Custodian

comments powered by Disqus